Zaawansowane szukanie
 
 


«  Poprzednie zdjęcie:

Ol49-23 Bzowo Goraj po raz ostatni

Następne zdjęcie:  »

Ol49-23 Bzowo Goraj po raz drugi
Autor:  PawelK

Ty43 Pianówka

 

Copyright autorzy zdjęć st43.pl . Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.

«  Poprzednie zdjęcie:  

            

Ty43 Pianówka
Komentarz: 1985, Bzowo Goraj - Czarnków. Ty43 z pociągiem towarowo - osobowym pokonuje odcinek w okolicy wsi Pianówka. Foto. Marek Malczewski.

Ruch na liniach wychodzących z węzła Bzowo – Goraj w latach 80-tych przedstawiał się następująco: w kierunku Krzyża – 4 pary, w kierunku Rogoźna – 3 pary, w kierunku Czarnkowa 6 par, na dalszym przebiegu do Piły 2 pary. Relacje pociągów w tym okresie były dość zróżnicowane. Począwszy od dalekobieżnych Inowrocław – Krzyż przez znacznie krótsze Bzowo Goraj – Piła, Wągrowiec – Czarnków, Piła – Czarnków czy też Krzyż – Czarnków do całkiem lokalnych Czarnków – Bzowo Goraj które stanowiły najczęściej „podjazd” na skomunikowanie z pociągiem jadącym w relacjach od Rogoźna w stronę Krzyża lub z powrotem. Obsługę odcinków wokół Bzowa Goraj zapewniały w tym czasie m.in. parowozy z MD Piła (prawdopodobnie stamtąd jest widoczny na zdjęciu Ty43) bądź też spalinówki z Krzyża. Do końca nie jestem pewien czy nie zapuszczały się tutaj także maszyny z MD Inowrocław lub MDp Wągrowiec. Wszystko to tylko moje gdybanie – być może ktoś będzie wiedział więcej w tej tematyce i z nami się podzieli wiedzą !?

Widoczny na zdjęciu „motyw” jest obecnie nie wykonalny ze względu na zarośnięcie niewielkim laskiem oraz krzakami. Zestawienie pociągu dość typowe dla wielu lokalnych linii w tamtym okresie. Obsługę lokalnych relacji stanowiły często pociągi towarowo osobowe. Niektóre z nich miały wydłużonych czas jazdy przewidziany na manewry na stacjach związane podstawianiem lub odbieraniem wagonów. Powodowało to, że ich czas przejazdu wydłużał się przez to niemiłosiernie. Pytanie kto tym jeździł !

Dziękuje Markowi Malczewskiemu ze „Świata Kolei” za udostępnienie swojej fotografii. Jest to jedno z niewielu zdjęć z ruchu planowego z okolic Czarnkowa jakie znam. Być może ktoś ma podobne lub wie skąd je zdobyć? Miło by było żeby się z nami nimi podzielił :-)
Słowa kluczowe: Ty43, Bzowo_Goraj, Pianówka, Czarnków, PKP, 1985, D29-390
Data: 04.01.2018 17:43
Wyświetleń: 855
Pobrań: 5
Ocena: 5.00 (1 głosów)
Wielkość pliku: 490.6 KB
Dodał: PawelK

Autor: Komentarz:
kowal
Użytkownik

Data: 14.11.2010
Komentarzy: 118
Szczęka

Kto mi odda za wstawienie nowych zębów po opadnieciu szczęki na ziemię? Pieknie!
04.01.2018 20:43 Offline kowal
gonzor
Użytkownik

Data: 05.04.2011
Komentarzy: 255
.

MD Inowrocław raczej nie. MD Wągrowiec jak najbardziej.
2 razy jechałem takim towosemZ Bzowo Goraju do Czarnkowa do miejscowego WKU. To była jazda - z góry na pazury.
04.01.2018 21:40 Offline gonzor«  Poprzednie zdjęcie:

Ol49-23 Bzowo Goraj po raz ostatni

Następne zdjęcie:  »

Ol49-23 Bzowo Goraj po raz drugi